არტ თერაპია არის ფსიქოლოგიისა და ფსიქოთერაპიის ერთ-ერთი სფერო, რომელიც ემყარება ხელოვნებისა და შემოქმედების გამოყენებას ადამიანის ფსიქო-ემოციური მდგომარეობის ჰარმონიზაციის მიზნით. ეს არის საკუთარი თავის შემოქმედებით თვითგამოხატვა და გარემოს უკეთ გააზრების შესაძლებლობა. 4 თვიანი პრაქტიკული არტ- თერაპიის კურსის შემდეგ, შეუძლებელია ადამიანის ცნობა. ის მშვიდად, სხვაგვარად, რეაგირებს სიტუაციებზე. არტ თერაპიას არ ჭირდება პროფესიული უნარები.
ადამიანისთვის ხშირად რთულია სირთულეების მიზეზის აღმოჩენა და აღიარება. პრობლემა შესაძლოა დაფარული იყოს აღქმისთვის, იყოს გაგებული და გაცნობიერებული. ამიტომ, არტ თერაპიის ერთ -ერთი მთავარი ამოცანა გრძნობებისა და გონების კავშირის აღდგენაა. მუშაობის პროცესში შესაძლებელი ხდება სირთულეების მიზეზების დანახვა და მათი დაძლევის გზების პოვნა. არტ თერაპიის ღრმა მეთოდები, ხელოვნების ენის გამოყენებით, ამ ამოცანას ეფექტურად და ყურადღებით უმკლავდება.
პროგრამის მიზანი
არტთერაპიის საშუალებით ემოციური და პიროვნული განვითარების პირობის შექმნა.
პროგრამა ახორციელებს შემდეგ ამოცანებს:
დაძაბულობის და სტრესის მოხსნის ხელშეწყობა;
ლოგიკური აზროვნების განვითარება;
თვითშეფასების ამაღლება და საკუთარი ქმედებების კონტროლი;
ფანტაზიის განვითარება;
ლიდერული თვისებების აღმოჩენა და განვითარება;
ადაპტირება ოჯახსა და საზოგადოებაში;
სოციალური უნარების გაუმჯობესება;
ყურადღების კონცერტრაციის უნარის გაუმჯობესება.
კლიენტი ასრულებს ნამუშევარს ქაღალდის ფურცელზე მონოტიპიის მეშვეობით. მინის პატარა ნაჭერზე სასურველი საღებავის დადებით და შემდეგ ამ მინით საღებავის ფურცელზე გადატანით (დაბეჭვდვით) ქმნის გამოსახულებებს.
მონოტიპია (ბერძ.mono-ერთი «τυπος»-ბეჭდვა) ხატვის ერთ-ერთი ტექნიკაა, რომელიც გამოირჩევა თითოეული ნახატის, გამოსახულების უნიკალურობით, შეუძლებელია ორი იდენტური ნამუშევრის შექმნა. მუშაობის პროცეში მიღებული ლაქები შესაძლებელია დარჩეს თავდაპირველი ფორმით, ან დახატოთ სურათი, დაკარგული დეტალების დამატებით. არ არის ფერში შეზღუდვა.
დასმული კითხვები
რას დაარქმევდით თქვენს ნამუშევარს?
რომელი ფერი ჭარბობს და რით ახსნი ამას?
რა გამოსახულებებს ხედავთ თქვენს ნახატში?
თქვენი ცხოვრების რომელ აქტუალურ სიტუაციას ასახავს?
რა ემოციები გქონდათ მუშაობის პროცეში?
რა სიტუაციებში და რამდენად ხშირად გაქვთ მსგავსი განცდები თქვენს ცხოვრებაში?
ახერხებთ თუ არა მართოთ ეს სიტუაციები, რომ არ დაკარგოთ ნდობა სამყაროს მიმართ?
რომელი მნიშვნელოვანი უნარი, ცოდნა და გამოცდილება გინდათ გაიტანოთ ამ ნამუშევრიდან თქვენს რეალურ ცხოვრებაში? როგორ მოახერხებდით ამას?
პროგრამა ემყარება შემდეგ პრინციპებს
ინდივიდუალური მიდგომის პრინციპი - აუცილებელია ინდივიდუალური მახასიათებლების გათვალისწინება.
თანმიმდევრულობის პრინციპი - ინტენსიური პროცესის დაწყება მარტივიდან თანმიმდევრული განვითარების კანონის საფუძველზე.
სიახლის პრინციპი - განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია უცხო, ახალი მეთოდებით მუშაობა
გაკვეთილის სტრუქტურა
საორგანიზაციო ნაწილი. მთავარი მიზანი - მონაწილე განეწყოს პროცესისთვის, შეიქმნას დადებითი ემოციური განწყობა. მისალმება.
ძირითადი ნაწილი - სამუშაო თემის განხილვა და პრაქტიკული მუშაობა.
სარელაქსაციო სავარჯიშო. ამ ნაწილში ხდება ფიზიკური აქტივობა - ქცევითი რეაქციის რეგულირება, წარმოსახვის განვითარება, ფსიქოემოციური დაძაბულობის მოხსნა.
დასკვნითი ნაწილი. მთავარი მიზანი - მუშაობის პროცესში მიღებული დადებითი ემოციების გამყარება, დაფიქსირება (შესაძლებელია თამაშით). გაკვეთილზე საკუთარი და მეგობრის მოქმედებების ანალიზი. დღის შეჯამება. დამშვიდობების რიტუალლი
მუშაობის დროს გამოიყენება შემდეგი არტ თერაპიული მეთოდები: ხატვა, ძერწვა, ზღაპართერაპია, კოლაჟირება, ქვიშატერაპია, სარელაქსაციო სავარჯიშოები.

Maximum number of students in a group
Art therapy is one of the fields of psychology and psychotherapy, which is based on the use of art and creativity in order to harmonize the psycho-emotional state of a person. It is an opportunity for creative self-expression and better understanding of the environment.4After a month of practical art therapy course, it is impossible to recognize a person. He calmly, differently, reacts to situations. Art therapy does not require professional skills.
It is often difficult for a person to discover and recognize the cause of difficulties. The problem may be hidden from perception, be understood and realized. Therefore, one of the main tasks of art therapy is to restore the connection between the senses and the mind. Deep methods of art therapy, using the language of art, cope with this task effectively and carefully.
Purpose of the program
Creating conditions for emotional and personal development through art therapy.
The program performs the following tasks:
promoting tension and stress relief;
development of logical thinking;
raising self-esteem and controlling one's own actions;
development of imagination;
discovery and development of leadership qualities;
adaptation in family and society;
improving social skills;
Improving the ability to concentrate attention.
The client completes the work on a sheet of paper through monotype. By putting the desired paint on a small piece of glass and then using that glass to transfer (print) the paint to a sheet of paper, it creates images.
Monotypy (Greekmono- One«typos»-printing) is one of the drawing techniques, which is distinguished by the uniqueness of each drawing, image, it is impossible to create two identical works. Spots obtained in the process of work can be left in their original form, or draw a picture by adding missing details. There is no color restriction.
Questions asked
What would you call your work?
Which color predominates and how do you explain it?
What images do you see in your painting?
Which current situation in your life does it reflect?
What emotions did you have during the work process?
In what situations and how often do you have similar feelings in your life?
Are you able to manage these situations without losing faith in the world?
What important skill, knowledge, and experience do you want to take from this work in your real life? How would you do that?
The program is based on the following principles
principle of individual approach - it is necessary to consider individual characteristics.
The principle of consistency - the beginning of an intensive process from the simple on the basis of the law of sequential development.
The principle of novelty - it is important to work with foreign, new methods for development
Structure of the lesson
organizational part. The main goal is to prepare the participant for the process, to create a positive emotional mood. Greetings.
The main part - discussion of the work topic and practical work.
Relaxation exercise. In this part, physical activity takes place - regulation of behavioral reaction, development of imagination, removal of psycho-emotional tension.
The final part. The main goal - in the process of work to strengthen and fix received positive emotions (possible by playing). Analysis of own and friend's actions in the lesson. Summary of the day. Farewell ritual